Vigda i Grangärde 1628-1725

ReadAboutContentsHelp
Vigda i Grangärde socken från 1628 till 1725. Avskrifter har gjorts av Kjell Vadfors (1933-2020) baserat på Grangärde kyrkoarkiv volym C:1 fol. 121r-137v (1628-1684) och C:2 fol. 92r-112v (1684-1733) på landsarkivet i Uppsala (ULA).

Pages

6
Complete

6

1656 1/1 Matts Olsson i Sunnansiö + Karin Larsdotter i Östanmyra.

Pehr Thomasson i Räfvåla + Barbro Larsdotter i Orrenäs.

10/2 David Larsson + Sara Hansdotter vid Hellsiön.

15/6 Daniel Larsson i Hellsiön + Karin Hansdotter i Lodwika.

Jon Svensson + Margta Hansdotter.

22/10 Anders Olofsson i Biörnhyttan + Kerstin Thomasdotter ibidem.

9/11 Oloff Michelsson i Ufberget + Sigri Mattsdotter i Westansiö.

Erich Larsson i Orrenäs + Marina Hansdotter i Westansiö.

1657 1/1 Hans Esbiörsson i Rossa + Karin Hansdotter ibidem.

18/1 Matts Nilsson ifrån Arboga + Kerstin Hansdotter i Norrbo.

15/2 Nils Knutsson från Malung + Karin Erichsdotter i Grangärdes Prästgård, nu varandes i Prästhyttan.

Hans Andersson, född i Grenge + Karin Andersdotter.

28/6 Anders Oloffsson i Broby + Karin Pehrsdotter ibidem.

11/10 Adrian Hindersson + Karin Hansdotter i Sörgovik.

17/10 Ingemar Andersson från Kihl + Anna Mattsdotter i Norrbo.

18/10 Oloff Pehrsson i Norrgovik + Karin Widichsdotter i Pärsbo.

8/11 Erich Hansson vid Laaksiön + Kerstin Pehrsdotter i Kyrkobyn.

Hans Pehrsson i Kyrkobyn + Lisbet Jöransdotter född i Tuna.

15/11 Lars Nilsson + Kerstin Andersdotter i Norrbo.

Hans Johansson i Walgärde + Brita Ersdotter på Heden.

29/11 Hans Nilsson i Westansiö + Marina Hansdotter i Folkerna född.

1658 1/1 Jon Erichsson + Marit Christophersdotter.

Pehr Kohlare vid Biörnhyttan + Karin Pehrsdotter i Westansiö.

25/7 Lars Ersson i Hägnan + Karin Larsdotter i Rossa.

24/10 Bength Andersson vid Enekullen + Karin Hansdotter i Klenshyttan.

21/11 Lars Mårtensson + hustru Karin Larsdotter i Räfvåla.

Halfvar Esbiörsson + Kerstin Esbiörsdotter i Norrbo.

1659 20/2 Pehr Erichsson i Kyrkobyn + Lisbet Bengtsdotter från Holn, Norrbärke.

Pehr Olsson vid Prästhyttan + Margreta Pehrsdotter i Kyrkobyn.

13/3 Staphan Bertilsson vid Yxen + Margreta Jöransdotter i Ulfshyttan.

27/2 Jöns Pehrsson + hustru Anna i Lodwika.

25/5 Hans Jöransson i Skeppmora + Kerstin Larsdotter i Lodwika.

19/6 Hans Nilsson i Pärsbo + Anna Johansdotter i Hedemora.

10/7 Erich Olofsson + Anna Mattsdotter i Sunnansiö.

Widich Larsson + Lisbet Pehrsdotter i Kyrkobyn.

Olof Larsson i Holn + Barbro Erichsdotter i Westansiö.

14/8 Anders Erichsson i Sörgovik + Ingri Larsdotter i Brunswik.

2/10 Samuel Pehrsson i Sörgovik + Malin Jönsdotter i Pärsbo.

6/10 Olof Olsson + Brita Olofsdotter i Norrbo.

Lars Johansson + Ingebor Hansdotter ibidem.

13/11 Erich Larsson i Botgärde + hustru Karin i Westansiö.

Lars Johansson i Sunnansiö + Hustru Barbro Pehrsdotter ibidem.

20/11 Anders Larsson född i Pärsbo + Hustru Kerstin Johansdotter på Heden.

Olof Pehrsson i Rossa + Margreta Larsdotter född i Norrberke.

1660 Johan Jonsson ifrån Sörmland + Anicka Mattsdotter från Gunnilbo.

8/4 Matts Hansson från Tuna + Lisbet Johansdotter i Lodwika.

29/4 Jon Halfvarsson i Pärsbo + hustru Kirstin i Sörgowik.

15/7 Pehr Olsson i Sunnansiö + Lisbet Jonsdotter i Gonäs.

22/7 Pehr Ersson i Gonäs + Brita Jönsdotter i Sunnansiö.

16/9 Pehr Grabbe + hustru Brita i Torrfasten.

7/10 Lars Erichsson från Westergötland + Brita Pehrsdotter i Knutsbo.

Erich Hansson i Westansiö + Sigri Ersdotter i Lägnäset.

4/11 Lars Nilsson i Norrbo + Lisbet Pehrsdotter ibidem S. H. Jörans.

11/11 Anders Hansson i Prästgården + Lisbet Andersdotter i Östanmyra.

Pehr Pehrsson Klockare + Lisbet Larsdotter i Kyrkobyn.

Jon Erichsson i Östanmyra + Barbro Halfvarsdotter i Kyrkobyn.

25/12 Pehr Larsson i Botgärde + Karin Hansdotter i Lågnäs.

26/12 Pål Larsson i Sunnansiö + Marit Ersdotter i Westansiö.

Last edit 6 months ago by Grangärde
7
Complete

7

1661 10/3 Nils Larsson vid Jänsen + Anna Larsdotter i Öster Dalarne, Orsa.

15/3 Erich Jacobsson vid Enkullen + Anna, Anders Prästfinns dotter vid Klenshyttan.

17/4 Matts Mattsson från Godnäs, född i Elffdalen + Karin Ingelsdotter från Biörnhyttan.

16/6 Oluff Jöransson vid Rämen + Karin Andersdotter i Östanmyra.

24/6 Anders Andersson vid Enekullen + Anna Erichsdotter i Grufriset.

22/9 Staffan Larsson i Räffvåla + Brita Larsdotter från Hedemora.

27/10 Erich Oloffsson + Kirstin Erichsdotter i Norboo.

3/11 Jöran Sigfridsson + Malin Pärsdotter i Skattlösberget.

17/11 Matts Pärsson i Sunnansiö + Anna Danielsdotter i Godnäs.

17/1 1 Erich Ersson + Sara Larsdotter i Sunnansiö.

1662 19/1 Pär Johansson i Walgierde + Anna Halfvardsdotter i Kyrkobyn.

27/4 Anders Bengtsson i Enkullen + Malin Jonsdotter från Norrberke.

7/4 Erich Larsson i Brunswik + Karin Larsdotter från Moren, Norrberke.

1/6 Pär Olsson i Sunnansiö + Hustru Kirstin Håkansdotter i Biörnhyttan.

24/6 Widich Mattsson i Sunnansiö + Brita Clasdotter i Räffvåla.

24/6 Pär Mattsson i Sunnansiö + Karin Johansdotter ibidem.

13/7 Jon Jönsson + Karin Tholsdotter i Räffvåla.

13/7 Soldat Pär Wernichsson i Kyrkobyn + Barbro Larsdotter ibidem.

20/7 Jöran + hustru Karin i Sunnansiö.

27/7 Jöns Larsson vid Hellsiön + Kirstin Andersdotter vid Enkullen.

24/8 Mester Johan Schönberg Hammarsmedh + Elisabet Hansdotter Hoppe vid Lodwika Bruk.

26/10 Jöran Jacobsson i Nya Kopparberg + Karin Mattsdotter i Lindeforsen.

9/11 Oluff Erichsson i Klenshyttan + Brita Pärsdotter från Dagkarsbo.

9/11 Anders Nilsson från Skenshyttan, Tuna + Lisbet Ersdotter i Räfvåla.

9/11 Pär Mattsson på Heden + Kirstin Svensdotter i Norboo.

16/11 Oluff Jonsson, född i Linde Soldat från Nås + Hustru Kirstin Hansdotter i Norboo.

16/11 Pär Hansson+ Kirstin Mattsdotter i Lodwika.

23/11 Erich Larsson från Gagnef + Kirstin Jonsdotter i Hellsiön.

1663 1/1 Johan Pärsson i Sunnansiö + Marit Siffredsdotter i Skattlösa.

1 /1 Lars Johansson på Heden + Margreta Andersdotter i Kyrkobyn.

22/4 Gabriel Nilsson född i Swerdsiö + Kirstin Andersdotter i Persbo.

14/6 Hans Christophersson i Sunnansiö + Kirstin Hansdotter i Westansiö.

21/6 Oluf Mattsson i Gröttenge + Kirstin Pärsdotter i Sunnansiö.

21/6 Matts Hansson i Norrboo + Barbro Oluffsdotter ibidem.

5/7 Jon Erichsson i Norrberke + Elisabet Jönsdotter i Godnäs.

5/7 Lars Jönsson i Godnäs + Karin Mårtensdotter i Sunnansiö.

29/9 Johan Ersson i Sund, Norrberke + Kirstin Hennichsdotter i Persbo.

4/10 Hans Hansson i Persbo + Brita Jöransdotter i Lodwika.

18/10 Pär Ersson vid Laxsiön + Hustru Anna Nilsdotter ibidem.

1/11 Johan Hindersson i Räffvåla + Sara Hansdotter ibidem.

8/11 Erich Andersson i Sunnansiö + Kirstin, Nils Spielbos i Norboo.

1664 3/1 Jon Ersson i Godnäs + Kirstin Olsdotter i Brunswik.

21/2 Lars Ersson i Sunnansiö + Elisabet Christophersdotter ibidem.

26/6 Oloff Hansson i Rossa + Anna Jonsdotter i Kyrkobyn.

3/7 Oloff Bengtsson i Enkullen + Elin Thomasdotter ibidem.

/7 Peder Danielsson i Snöån + Karin, Herr Peders dotter i Sala Stad.

25/9 Erich Wellamsson vid Hellsiön + Elisabet Persdotter ibidem.

25/9 Hans Jöransson från Nya Kopparberg + Brita Andersdotter i Enkullen.

25/9 Anders Mattsson vid Landforsen + Hustru Sigri Persdotter i Sörgowik.

28/9 Johan Påkesson i Knutsbo + Valborg Mickelsdotter från Hellsiö Hytta.

2/10 Anders Hansson från Wallhärad och Westergöthland + Kerstin Erichsdotter på Heden.

16/10 Matts Mattsson född vid Abborrtiärn i Norrberke + Elisabet Påhlsdotter i Enkullen.

23/10 Hans Larsson i Norboo + Hustru Kirstin Olsdotter ibidem.

23/10 Nils Andersson i Norbo + Karin Hansdotter ibidem.

Last edit 6 months ago by Grangärde
8
Complete

8

1664 30/10 Jöran Philipsson från Säter + Sara Erichsdotter vid Rämen.

6/11 Hans Larsson Skomakare i Sunnansiö + hustru Margreta, salig Lars Anderssons vid Uffberget.

6/11 Christopher Hansson i Sunnansiö + Margreta Ersdotter i Broby.

6/11 Lars Persson i Grötenge + Marit Nilsdotter i Kyrkobyn .

6/11 Erich Andersson vid Rämen + Marit Persdotter i Rossa.

6/11 Erich Mattson född i Onswi + Ella Mattsdotter vid Biörnhyttan, född i Långmyra.

13/11 Anders Larsson vid Uffberget + Elisabet Ersdotter i Lågnäs.

20/11 Lars Nilsson från Sjöwad i Norrberke + Malin Jöransdotter vid Sketemoren.

20/11 Thomas Påhlsson vid Enkullen + Gertrud Olsdotter ibidem.

1665 28/3 Erland Hansson i Räffvåla + hustru Anna i Dagkarsbo.

15/5 Jöns Larsson i Nissebo + Brita Hansdotter i Lorsberga.

17/6 Hans Ingelsson i Räffvåla + Karin Erichsdotter i Enkullen.

23/6 Hans Ersson i Stellwiken + Anna Olsdotter i Sörgowik.

3/7 Erich Larsson Klockare + Kirstin, Matts Hans dotter på Holn.

3/7 Peder Mattsson på Holn + Karin Larsdotter i Kyrkobyn.

30/7 Emanuel Jöransson från Eskilstuna + Anna Eliadotter i Lodwika.

24/8 Matts Larsson från Linde sochn, en smeddräng + Brita, Per Hammarsmeds.

5/10 Lars Olsson i Enkullen + hustru Clara från Linde sochn.

29/9 Frans Wellamsson + Kerstin Persdotter i Hellsiön.

29/9 Clas Mattsson + Brita Wellamsdotter ibidem.

4/10 Per Persson från Räffvåla + Anna Persdotter på Heden.

4/10 Anders Mattsson i Hellsiön + Elisabet Persdotter i Lodwika.

11/10 Jacob Thomasson från Floda + Ingre Hansdotter i Westansiö.

18/10 Erik Hansson i Brunswik + Anna Olsdotter i Sörgowik.

25/10 Oloff Hansson i Persbo + Elisabet Larsdotter i Lodwika.

25/10 Nils Nilsson från Sjöwad + Anna Andersdotter i Persbo.

1/11 Anders Knutsson vid Nitten + Karin Larsdotter i Westansiö.

3/11 Lars Mattsson i Lodwika + Brita Mattsdotter vid Hellsiön.

8/11 Oloff Halfvarsson från Norberg + Barbro, Erik Ols i Botåker.

1666 29/4 Erik Seffredsson i Skattlösa + Malin Knutsdotter vid Nitten.

4/6 Knut Hindersson vid Hästswen + Kirstin Persdotter i Nitten.

19/8 Peder Israelsson Hammarsmedsdräng + Anna Persdotter i Sörgowik.

19/8 Göstaf Nilsson Kolare + Hustru Sigre Persdotter i Sörgowik.

7/10 Matts Mattsson i Lodwika + Karin Samuelsdotter i Gonäs.

14/10 Anders Andersson vid Rämen + Kerstin Ersdotter ibidem.

14/10 Michel Ersson vid Rämen + Karin Olsdotter ibidem.

14/10 Widick Persson i Sörgowik + Barbro Persdotter i Knutsbo.

23/10 Johan Olsson i Sörgowik + Magdalena Johansdotter i Prästgården.

11/11 Erik Halfvarsson i Kyrkobyn + Elisabet Olsdotter i Norrbo.

11/11 Jon Erichsson i Norrbo + Anna Svensdotter ibidem. ·

25/11 Per Hindersson från Ursen i Nås + Karin Mattsdotter i Sunnansiö.

26/12 Oloff, Hans Matts i Westansiö + Kerstin Cornelisdotter i Flenen.

1667 21/4 Oloff, Anders Pers i Kyrkobyn + Karin Johansdotter på Heden.

19/5 Oloff Ersson i Nissebo + Hustru Karin Olsdotter i Östansbo.

7/7 Halfvar Larsson i Klenshyttan + Karin Hansdotter.

3/11 Nils Persson i Norrbo + Barbro Olofsdotter i Giärdet.

17/11 Oloff Larsson i Kyrkobyn + Elisabet Olsdotter i Norrbo.

17/11 Peder Olsson på Holn + Karin Olsdotter i Norrbo.

17/11 Oloff Ersson i Enkullen + Kerstin Nilsdotter ibidem.

24/11 Nils Jonsson Skomakare + Elisabet Nilsdotter i Westansiö.

26/12 Emanuel Jörsson + Catharina Andersdotter.

29/12 Hans Hansson i Skepparberg + Karin Andersdotter i Sörgowik.

28/10 Erik, Hans Tidiks + Brita Larsdotter i Räfvåla.

1668 19/1 Jon Mattsson på Holn + Elisabet Jonsdotter i Kyrkobyn.

19/1 Erik Hansson i Lågnäs + Margreta Ersdotter i Broby.

19/1 Erik Persson från Öster Sölfberg + Anna Jonsdotter i Räfvåla.

Last edit 6 months ago by guest_user
9
Complete

9

1668 12/4 Hans Hansson i Hellsiön + Susanna Larsdotter ibidem.

31/5 Hans Mårtensson i Räffvåla + Kerstin Eliadotter i Stellwiken.

29/6 Carl Jonsson i Hellsiön + Malin Arffueedotter i Klenshyttan.

12/7 Per Larsson i Torrfasten + Elisabet Hansdotter i Laxsiön.

26/7 Nils Ersson i Norrbo + Kerstin Cornelisdotter från Flenen.

29/9 Johan Hennichsson i Persbo + Barbro Jöransdotter vid Rämen.

11/10 Lars Olsson i Hagge + Brita Bengtsdotter i Persbo.

11/10 Anders Olsson Körare Wästgöte + Karin Jonsdotter i Persbo.

11/10 Matts Persson i Kyrkobyn + Margreta Jöransdotter.

25/10 Peder Hansson i Räffvåla + Anna Ersdotter i Botåker.

25/10 Peder Hansson i Lågnäs + Barbro Olsdotter i Räfvåla.

1/11 Johan Olsson Orren + Margta Olsdotter vid Ufftjärn.

8/11 Matts Nilsson i Östanmyra + Malin Andersdotter ibidem.

8/11 Oloff Samuelsson i Gonäs + Elisabet Skönbergsdotter i Lodwika.

1669 7/2 Peder Andersson i Sunnansiö + Karin Halfvarsdotter ibidem.

7/2 Erik Mattsson i Grötenge + Elisabet Andersdotter i Sunnansiö.

7/2 Lars Jönsson i Sörgowik + Sara Olsdotter i Norrbo.

21/2 Mårten Wellamsson Hammarsmed + Karin Skönberg.

6/6 Jöran Nilsson Bråttom + Hustru Karin Persdotter i Laxsiön.

27/6 Oloff Hansson i Persbo + Elisabet Andersdotter i Giärdet.

27/6 Jon Halfvarsson i Floda + Kerstin Andersdotter i Giärdet.

10/10 Hindrik Mattsson Smed från Tuna + Agneta, Hans Hoppes dotter i Lodwika.

10/10 Oloff Thomasson i Enkullen + Elisabet Jacobsdotter ibidem.

10/10 Lage Sannersson från Christianstad + Sigre Nilsdotter från Norrberke.

1/11 Pehr Andersson i Östanmyra + Hustru Kerstin Ersdotter vid Rämen.

1/11 Bengt Olsson vid Enkullen + Ingri Andersdotter ibidem.

1/11 Erik Olsson från Nissebo + Kerstin Andersdotter i Östansbo.

1670 13/2 Matts Ersson i Östanmyra + Anna Persdotter i Kyrkobyn.

10/4 Daniel Mattsson i Landforsen + Brita, Lars Klensmeds i Persbo.

10/4 Per Hansson Lillsmeden i Westansiö + Ingre Hansdotter ibidem.

10/4 Staffan Nilsson Skarp i Sunnansiö + Elisabet, Hans Tunkarls i Lågnäs.

1/5 Pehr Hansson i Sunnansiö + Brita, Lars Litens dotter i Westansiö.

23/5 Erik Bertilsson från Yxen + Karin Persdotter i Brynsiöberg.

24/5 Peder Andersson i Kyrkobyn + Kerstin, Erik Tols dotter i Westansiö.

26/6 Samuel Hansson på Nääs i Norrberke + Elisabet Johansdotter i Sunnansjö.

17/7 Oloff Persson i Iwiken + Marit Andersdotter i Sunnansiö.

25/7 Jonas Knas + Kerstin Halfvarsdotter i Kyrkobyn.

2/10 Anders Larsson i Botgärde + Marit Knutsdotter i Nitten.

2/10 Wellam Wellamsson i Hellsiön + Karin Persdotter ibidem.

7/10 Nils Håkesson från Toll sochn vid Wäxsiö i Småland + Elisabet Mattsdotter i Enkullen.

9/10 Hans Ersson i Östanmyra + Ingri Andersdotter vid Rämen.

9/10 Hindrik Hindersson Finne från Nås + Barbro Nilsdotter i Jänsen.

9/10 Per Mattsson i Sunnansiö + Margreta Mickelsdotter i Uffberget.

16/10 Peder Ersson i Westansiö + Brita Olsdotter i Kyrkobyn.

16/10 Siffre Jacobsson från Morgården + Karin Larsdotter i Torrfasten.

16/10 Daniel Persson från Nerike + Anna Mattsdotter i Hellsiön.

23/10 Matts Larsson Löfve i Hellsiön + Kerstin Johansdotter i Lodwika.

23/10 Jon Mattsson i Nissebo + Brita Hansdotter i Dakarsbo.

23/10 Per Olsson Skomakare från Säter + Kerstin Eliadotter i Nissebo.

30/10 Oloff Persson på Heden + Marit Halfvarsdotter i Östanmyra.

13/11 Anders Persson i Räfvåla + Karin Persdotter i Gonäs.

13/11 Hindrik Hindriksson Smed från Skinnskatteberg + Brita, Mester Matts Tyllings i Lodwika.

13/11 Erik Larsson i Kyrkobyn + Anna Mattsdotter i Norrbo.

13/11 Torkil Jönsson Skomakare från Westergötland + Karin Larsdotter, Matts Nils i Hellsiön.

13/11 Anders Svensson i Lorsberga + Marit, Spores dotter i Enkullen.

Last edit 6 months ago by Grangärde
10
Complete

10

1671 6/1 Hans Larsson på Torrfasten + Barbro Erichsdotter på Heden.

Matts Olsson i Jänsberg + Brita Tomasdotter vid Flenen.

1/5 Erik Jönsson vid Björnhytta + Karin, Skeppar Jörans oä i Lodvika.

Oloff Olsson från Nås + Malin Ingilsdotter vid Laxsjön.

4/6 Erik Ersson i Sunnansjö + Anna Christophersdotter ibidem.

Per Christophersson i Sunnansjö + Elisabet Persdotter ibidem.

Johan Mattsson Smed + Hustru Brita Simasdotter.

18/6 Peder Olsson Skreddare från Floda + Elisabet Persdotter i Sunnansjö.

Christopher Persson + Elisabet Eriksdotter i Broby.

2/7 Hans Johansson från Snöån i Norrbärke + Margreta Jönsdotter ifrån Gonäs.

Johan Larsson Hammarsmedsmästaren + Sara Olsdotter i Sörgowik.

Daniel Persson från Smellan i Tuna + Karin Olsdotter i Sörgowik.

Oloff Larsson i Torrfasten + Sara Olsdotter i Sörgowik.

13/8 Jon Halfvarsson i Persbo + Kerstin Hansdotter i Brunswik.

3/9 Anders Blomme + Karin, Per Ifvars i Stensbo.

1/10 Samuel Jönsson i Gonäs + Maria Olsdotter i Grufriset.

Mårten Pärsson ifrån Yxen + Ella Persdotter i Brynsjöberget.

8/10 Lars Ersson i Knutsbo + Kerstin Jöransdotter i Skeppmoren.

Hans Persson i Räfvåla + Karin Jöransdotter i Skeppmoren.

15/10 Widich Ersson i Norrgowik + Karin Nilsdotter i Lodwika.

29/10 Per Olsson i Gärde + Karin Persdotter i Kyrkobyn.

26/11 Per Ersson i Kyrkobyn + Anna Ersdotter i Östanmyra.

Jon Ersson i Östanmyra + Brita Ersdotter i Wästansjö.

3/12 Lars Hansson i Räfvåla + Brita Larsdotter i Klenshytta.

Jöran Nilsson Näfue i Sjöwad + Kerstin Hansdotter i Räfvåla.

21/12 Lars Persson i Kyrkobyn + Kerstin Mattsdotter på Heden.

28/12 Erik Hansson i Wästansjö + Karin Olsdotter vid Uftjärnen.

Nils Olsson i Botåker + Kerstin Hansdotter i Wästansjö.

5/11 Matts Mattsson i Gonäs + Ingre Mattsdotter i Norrbo.

1672 1/1 Matts Nilsson från Norrjörken + Hustru Anna Ersdotter i Enkullen.

4/2 Per Hansson i Nissbo + Elin Persdotter från Björbo i Floda.

25/3 Erich Andersson i Lorsberga + Elisabet Mattsdotter i Nissbo.

10/4 Nils Ersson i Gonäs + Elisabet Hansdotter i Wästansjö.

16/6 Frans Mårtensson i Sunnansjö + Sigre Johansdotter ibidem.

Hans Ersson i Sunnansjö + Karin Olsdotter i Räfvåla.

24/6 Oloff Hansson i Slogberg och Norrbärke + Cherstin Persdotter i Norrbo.

14/7 Peder Larsson vid Björnhyttan + Brita Jonsdotter ibidem.

22/9 Hemming Pedersson från Grufberget och Norrbärke + Barbro Larsdotter i Brunswik.

13/10 Bengt Andersson vid Klenshytta + Karin Staphansdotter i Grufberget.

Anders Olsson från Gunnilbo + Karin Olsdotter i Norrgowik.

3/11 Per Nilsson i Norrgowik + Karin Andersdotter i Pärsbo.

Lars Staffansson vid Nitten + Karin Jöransdotter i Skattlösa.

Per Ersson i Norrbo + Karin Nilsdotter i Norrbo.

10/11 Oloff Ersson i Wästansjö + Karin Olsdotter i Norrbo.

Hans Mattsson på Holen + Margta Hansdotter i Rossa.

17/11 Per Halfvarsson i Gonäs + Brita Nilsdotter i Sunnansjö.

Jonas Nilsson i Sunnansjö + Anna Ersdotter i Norrbo.

Lars Danielsson i Gonäs + Margta Nilsdotter (i Sandwiken?).

1/12 Oloff Svensson i Lodwika + Elisabet Ersdotter i Räfsnäs.

1673 2/2 Påfvel Hansson vid Abborrtjärnen + Hustru Marina Hansdotter i Orrenäs.

13/4 Anders Andersson i Sunnansjö + Elisabet Persdotter i Stensbo.

27/7 Lars Nilsson vid Jänsen + Elisabet Halfvarsdotter i Wästansjö.

28/9 Anders Esbiörsson i Rossa + Margreta Larsdotter i Enkullen.

12/10 Nils Hansson vid Slogberget + Elisabet Olsdotter i Sörgowik.

Lars Eliasson i Lodwika + Kerstin Olsdotter i Notgården.

Matts Jacobsson från Sörberke + Malin Bertilsdotter i Enkullen.

Erik Hansson i Plogsbo och Norrberke + Brita Bengtsdotter från Enkullen.

2/11 Oloff Persson från Bommersbo i Norrberke + Hustru Sara Eriksdotter vid Rämen.

Last edit 6 months ago by Grangärde
Displaying pages 6 - 10 of 39 in total