Vigda i Grangärde 1628-1725

ReadAboutContentsHelp
Vigda i Grangärde socken från 1628 till 1725. Avskrifter har gjorts av Kjell Vadfors (1933-2020) baserat på Grangärde kyrkoarkiv volym C:1 fol. 121r-137v (1628-1684) och C:2 fol. 92r-112v (1684-1733) på landsarkivet i Uppsala (ULA).

Pages

11
Complete

11

1673 2/11 Erik Ingilsson vid Björnhyttan + Kerstin Biörsdotter i Wästansjö.

9/11 Erik Mattsson på Heden + Sara Persdotter i Kyrkobyn.

Hans Andersson i Norrbo + Sigre Hansdotter ibidem.

16/11 Hans Hansson i Wästansjö + Karin Olsdotter i Botåker.

Erik Larsson i Saxhytta + Marit Mattsdotter i Stensbo.

Lars Ersson i Norrbo + Karin Larsdotter vid Saxhytta.

1674 1/1 Anders Christophersson i Broby + Brita Persdotter i Nåås socken.

Per Hansson i Grötänge + Cherstin Oloffsdotter i Wästansjö.

Erik Ersson i Broby + Cherstin Mattsdotter i Kyrkobyn.

8/2 Jöns Ersson vid Björnhytta + Anna, Per Ols vid Noorhytta.

29/5 Matts Larsson vid Hellsjön + Margta Hansdotter eller Tun Magga.

10/6 Oloff Jönsson i Gonäs + Karin Eriksdotter i Stensbo.

21/6 Lars Larsson i Kyrkobyn + Barbro Mårtensdotter i Sunnansjö.

Erik Persson i Persbo + Elisabet Jonsdotter i Kyrkobyn.

Oloff Persson i Kyrkobyn + Brita Hansdotter i Norrbo.

27/9 Abram Wellamsson i Hellsjön + Margta Persdotter ibidem.

29/9 Erik Persson i Norrgowik + Hustru Anna Ersdotter från Vad i Sörberke.

18/10 Erik Hansson i Nootgården + Elisabet Ersdotter i Östanmyra.

1/11 Oloff Larsson vid Saxhytta + Kerstin Ersdotter i Norrbo.

Oloff Ersson i Sunnansjö + Elisabet Andersdotter i Räfvåla.

Per Andersson i Norrjörken + Karin, Hans Pålssons dotter vid Abborrtjärnen.

8/11 Hans Nilsson i Norrbo + Karin Olofsdotter ibidem.

20/11 Lars Larsson i Wästansjö + Elisabet Hansdotter ibidem.

22/11 Lars Olsson i Sunnansjö + Ingre Hansdotter i Lågnäs.

Mårten Mattsson i Sunnansjö + Margta Hansdotter i Lågnäs.

29/11 Hans Larsson i Mooren och Norrberke + Anna Nilsdotter i Brunswik.

1675 5/4 Jacob Påkesson + Valborg Larsdotter i Enkullen.

18/4 Per Hansson i Skepparberget + Marina Mattsdotter från Norrberke och Grufriset.

27/6 Samuel Persson i Sörgowik + Elisabet Hansdotter i Dakarsbo och Norrberke.

4/7 Erik Ersson i Wästansjö + Elisabet Nilsdotter i Östanmyra.

11/7 Erik Larsson i Brunswik + Elisabet Jonsdotter i Persbo.

13/7 Herr Sune Persson Bokhållare vid Lodwika Bruk + Karin Ersdotter i Norrgowik.

17/10 Per Nilsson i Fiskiarebo + Kerstin Persdotter i Östansbo.

Hans Larsson i Wästansjö + Susanna Hansdotter på Nääs.

1/11 Samuel Persson i Dakarsbo + Kerstin Olsdotter i Nissbo.

14/11 Jon Larsson i Wästansjö + Elisabet Eriksdotter i Östanmyra.

Jonas Johansson Skomakare från Winsbo i Norrberke + Brita Larsdotter i Wästansjö.

28/12 Hans Olsson i Sörgowik + Karin Persdotter i Knutsbo.

1676 9/1 Christopher Jönsson från Kislingberget i Norrberke + Hustru Brita Hansdotter i Nissbo.

Lars Jönsson i Långmyra + Karin Mattsdotter i Skattlösberget.

23/1 Erik Hansson i Räfvåla + Karin Hansdotter i Laxsjön.

20/2 Anders Olsson i Laxsjön + Malin Jacobsdotter i Enkullen.

23/2 Daniel Jonsson från Nääs och Kolbecks socken + Hustru Elisabet Larsdotter i Lodwika.

2/7 Erik Jöransson vid Rämen + Elisabet Mårtensdotter i Sunnansjö.

Nils Olsson i Norrbo + Sara Jöransdotter vid Rämen.

9/7 Mårten Christophersson i Sunnansjö + Malin Larsdotter i Torrfasten.

Matts Christophersson + Margta Johansdotter i Sunnansjö.

Mattes Persson i Gonäs + Margta Mattsdotter i Kyrkobyn.

10/9 Hans Olsson i Stensbo + Brita Jönsdotter i Sörgowik.

2/10 Matts Hansson Smed i Räfvåla + Skarp Karin Larsdotter.

Erik Halfvarsson i Gonäs + Hustru Sara Hansdotter i Räfvåla.

Erik Andersson i Räfvåla + Elisabet Mattsdotter ibidem.

Last edit 6 months ago by Grangärde
12
Complete

12

1676 8/10 Per Nilsson i Brunswik + Hustru Karin Larsdotter i Torrfasten.

Nils Persson i Brynsjöberget + Anna Persdotter från Yxen.

Oloff Larsson i Hegnan + Ingibor Biörsdotter från Järna.

15/10 Matts Siffredsson i Skattlösa + Ingre Jönsdotter i Noorhytta.

Per Siffredsson i Skattlösa + Barbro Mattsdotter ibidem.

29/10 Per Jonsson i Räfvåla + Anna Andersdotter i Sunnansjö.

5/11 Oloff Ersson vid Rämen + Anna Larsdotter i Kyrkobyn.

Oloff Persson i Rossa + Karin Ersdotter i Östanmyra.

Lars Larsson vid Saxhyttan + Karin Halfvarsdotter.

12/11 Johan Johansson på Heden + Karin Eriksdotter i Botåker.

19/11 Anders Larsson i Brunswik + Malin Ersdotter vid Rämen.

26/11 Erik Olsson vid Laxsjön + Anna Hansdotter i Räfvåla.

Erik Olsson i Gärdet + Karin Jonsdotter i Kyrkobyn.

Hans Ersson i Botgärde + Elisabet Eliadotter i Sunnansjö.

30/11 Per Wernichsson i Sunnansjö + Elisabet Halfvarsdotter i Gonäs.

Samuel Persson i Lodwika + Brita Mickelsdotter vid Ufberget.

26/12 Erich Mickilsson från Noorskoga + Anna Nilsdotter i Jänsen.

28/12 Widich Andersson i Narfgården i Norrberke + Elisabet, Lars Smeds vid Lodwika.

1677 1/1 Anders Olsson i Botåker + Elisabet Hansdotter i Wästansjö.

6/1 Wyrdig och väl. Herr Lars Fahlander + Ehrl. Elisabet Tillaea, Pastoris dotter.

25/2 Carl Andersson Byggmester + Hustru Sara Olsdotter från Norrbo.

18/4 Lars Ersson Soldat i Östanmyra + Margta, Per Ols i Kyrkobyn.

3/6 Jon Johansson i Lill Dakarsbo + Elisabet Widichsdotter i Persbo.

Erik, Anders Snickares + Hustru Kerstin, Erik Tolsdotter, salig Per Anderssons efterleverska i Kyrkobyn.

Samil Halfvarsson i Gonäs + Elisabet, Per Näbs dotter i Sunnansjö.

Per Halfvarsson i Kyrkobyn + Brita, Lars Esbiörs i Saxhyttan.

Oloff Persson i Backgården + Karin, Erik Esbiörs i Rönnäs.

8/7 Johan, Oloff Nils i Persbo + Sara, Lars Jöres i Lodwika.

Per, Lars Jöres + Elisabet Bengtsdotter i Persbo.

Samuel Danielsson i Gonäs + Elisabet, Nils Matts dotter i Sandviken.

20/9 Johan, Hans Pers i Nissbo + Hustru Brita Larsdotter ibidem.

30/9 Lars Mattsson på Heden + Kerstin Halfvarsdotter i Östanmyra.

Christopher Halfvarsson i Gonäs + Karin, Per Nebs i Sunnansjö.

21/10 Jöns Cornelisson vid Flenen + Cherstin Olsdotter på Holen.

Erik, Anders Ifvars i Räfväla + Anna, Matts Matts i Saxberget.

Hans Hansson i Abborrtjärnen- + Elisabet Pålsdotter från Penningberget vid Ny Bruk.

28/10 Oloff Olsson i Stensbo + Kerstin Larsdotter i Hegnan.

Johan Persson i Kyrkobyn + Anna Olsdotter i Gärdet.

Widich Eliasson i Sunnansjö + Marit Hansdotter i Lågnäs.

18/11 Lars Larsson i Botgärde + Kerstin Larsdotter i Wästansjö.

30/12 Johan Jacobsson från Larsbo i Sörberke + Brita Nilsdotter i Brunswik.

26/12 Per Staffansson vid Nitten + Brita Nilsdotter vid Jänsen.

1678 1/1 Jöran Siffredsson i Skattlösa + Hustru Brita Olsdotter i Kyrkobyn.

27/1 Jon Ersson i Norrbo + Ingre Olsdotter i Norrbo.

17/2 Christopher Mattsson på Holen + Brita Widichsdotter i Kyrkobyn.

27/1 Lars Jöresson i Hagge + Sigre Jonsdotter i Botgärde el. Lågnäs.

13/5 Jöran Pettersson Oxe + Karin Andersdotter.

2/6 Matts Persson vid Landforsen + Karin Ersdotter från Oklebo i Gästrikland.

9/6 Samuel Larsson i Lodwika + Elisabet Jöransdotter vid Rämen.

Matts Jöransson vid Rämen + Karin Widichsdotter i Kyrkobyn.

24/6 Anders Eliasson i Landforsen + Elisabet Larsdotter i Sörgowik.

4/8 Jöns Olsson, en svarfare från Hedemora + Hustru Dorothea från Öffre Hogdal i Jämteland.

29/9 Jacob Mattsson från Grythyttan + Kerstin Knutsdotter vid Nitten.

6/10 Anders Persson i Räfvåla + Elin Andersdotter ibidem.

Last edit 6 months ago by Grangärde
13
Complete

13

1678 3/11 Peder Ersson i Laxsjön + Karin Andersdotter i Norrbo.

Matts Mattsson på Heden + Elisabet Jonsdotter i Räfvåla.

Hans Ersson i Wästansjö + Karin, Abrinds (?) i Laxsjön.

10/11 Nils Hansson i Räfvåla + Brita Ersdotter i Sunnansjö.

24/11 Håkan Andersson Skomakare + Hustru Karin, Nils Anders i Norrbo.

Tomas Ersson från Flenen + Brita Nilsdotter i Brynsjöberget.

26/12 Nils Persson vid Helfors + Brita Persdotter vid Nitten.

Jacob Knutsson vid Nitten + Walborg Jacobsdotter i Frysdal.

1679 1/1 Erik Olsson från Gubbo + Brita Olsdotter i Norrbo.

6/1 Jon Ersson i Wästansjö + Brita Olsdotter från Jänsberget.

25/3 Lars Mattsson i Gonäs + Brita Nilsdotter i Enkullen.

8/6 Anders Persson Myller Ryttare, född i Enköping + Hustru Elisabet salig Oloff Svens efterleverska i Lodwika.

Erik Jonsson i Kyrkobyn + Karin Persdotter i Norrbo.

Johan Johansson från Värmland + Malin Jonsdotter från Säter.

13/7 Oloff, Oloff Nils i Persbo + Hustru Karin, Nils Eriks i Lodwika.

5/10 Hans Widichsson i Persbo + Hustru Maria Olsdotter i Gonäs.

Erik Jonsson i Räfvåla + Hustru Sara Hansdotter ibidem.

2/11 Peder Henniksson i Persbo + Hustru Karin, Erik Pers dotter i Norrgowik.

Anders Andersson från Hagge + Elisabet, Lars Klensmeds dotter i Persbo.

Oloff Andersson från Hagge + Marina, Matts Påls vid Enkullen.

Matts Halfvarsson i Östanmyra + Hustru Barbro, Johan Ers dotter på Heden.

Lars Andersson i Backgården + Anna Halfvarsdotter i Östanmyra.

Per Halfvarsson i Kyrkobyn + Elisabet Halfvarsdotter i Östanmyra.

26/12 Matts Clemetsson från By socken + Marit Jonsdotter i Ufberget.

Erik Biörsson i Wästansjö + Elisabet Persdotter i Räfvåla.

9/11 Hans Jöransson Hiort från Nybruket + Hustru Malin Andersdotter vid Rämen.

1680 4/1 Arfvid Ersson i Enkullen + Anna Jonsdotter i Kyrkobyn.

Matts Nilsson i Norrbo + Anna Cornelisdotter vid Flenen.

18/1 Lars, Oloff Bullers i Norrbo + Malin Nilsdotter i Östanmyra.

2/2 Jöns Olsson i Skeppmoren + Anna Mattsdotter i Enkullen.

Halfvar Ersson i Svarthyttan + Karin Persdotter i Stellviken.

Erik Ersson i Rönnäs + Karin Hansdotter i Klenshyttan.

8/2 Peder Jonsson i Skepparberget + Elisabet Andersdotter på Heden.

Matts Mattsson i Stensbo + Margreta Andersdotter på Heden.

22/2 Matts Ingelsson i Räfvåla + Karin, Oloff Nils i Wästansjö.

Oloff Persson i Sunnansjö + Margreta Erichsdotter i Botåker.

14/4 Erik Olsson i Wästansjö och Norrberke + Hustru Anna Staffansdotter, salig Halfvar Nils i Persbo.

2/5 Gustaf Andersson i Kyrkobyn + Hustru Karin, Per Ifvars i Stensbo.

Erik, Per Nils i Sunnansjö + Rebecka Hansdotter i Grötänge.

6/6 Christopher Mårtensson i Sunnansjö + Anna Johansdotter.

Johan Johansson i Sunnansjö + Sara Mårtensdotter ibidem.

27/6 Oloff, Lars Hans i Wästansjö + Hustru Karin, Per Nebs dotter i Sunnansjö.

11 /7 Peder Holstensson i Marnäs + Anna, Hans Adrians i Sörgowik.

Anders Johansson i Dakarsbo + Brita Ersdotter i Norrbo.

Anders Marcusson i Skattlösa + Karin, Erik Lars dotter i Orrnäs.

4/7 Halfvar Jonsson i Kyrkobyn + Kerstin Olsdotter i Norrbo.

Matts Mattsson i Kyrkobyn + Marit Halfvarsdotter i Kyrkobyn.

19/9 Erik Olsson Maal i Räfvåla + Maria Giliusdotter ifrån Färna.

3/10 Per Ingelsson i Laxsjön + Kerstin Olsdotter ibidem.

24/10 Nils Olsson från Kålmo Socken i Östergötland + Anna Andersdotter i Gärdet.

Jon Mattsson Werre + Elisabet Andersdotter i Gärde.

1/ 11 Oloff Hansson från Stellberget i Nybruket + Anna, Per Nebs i Sunnansjö.

Oloff Hansson i Wästansjö + Hustru Malin Arfvidsdotter i Klenshyttan.

Erik Johansson i Enkullen + Kerstin Seffredsdotter i Slogberget.

Last edit 6 months ago by Grangärde
14
Complete

14

1680 /12 Lars Andersson i Persbo + Sara Andersdotter i Kyrkobyn.

Oloff, Per Tomes i Räfvåla + Margta Wernichsdotter i Sunnansjö.

28/12 Nils Olsson i Norrbo + Brita Bengtsdotter i Dakarsbo.

Per Olsson i Uftiärnen + Barbro Olsdotter i Botåker.

1681 2/1 Erik Andersson Ram + Hustru Kersti, salige Frans Wellams i Hellsjön.

Mårten Persson i Sunnansjö + Hustru Margreta Andersdotter i Kyrkobyn.

17/2 Påfvel Påfvelsson, född i Umo i Ångermanland + Sara Jonsdotter, född i Sundswall i Medelpad.

15/5 Hindrich Hindersson från Norr Hörken + Kari Halfvarsdotter på Heden.

5/6 Samuel Andersson i Rämen + Kersti Knutsdotter i Borlänge och Tuna.

12/6 Samuel Persson i Ifviken + Kersti Larsdotter i Knutsbo.

Anders Jonsson Skomakare, född i Wästgötland + Elisabet Olsdotter i Notgården.

26/6 Erik Larsson i Wästansjö + Elisabet Andersdotter i Broby.

Erik Nilsson i Sunnansjö + Karin Andersdotter i Broby.

29/6 Benjamin Nilsson i Lorsberga + Kari, Hans Adrians i Sörgowik.

3/7 Christopher Christophersson i Broby + Barbro Widichsdotter i Orrnäs.

Erik Christophersson i Broby + Barbro Eriksdotter i Wästansjö.

Samuel Christophersson i Broby + Kersti Jonsdotter i Ufberget.

Peder Hansson i Botåsen + Marit, Erik Ers i Sunnansjö.

10/7 Per Olsson på Holen + Anna Olsdotter i Biörbo.

17/ 7 Oloff Jacobsson i Enkullen + Hustru Elisabet Hansdotter i Lågnäs, salig Skarpens.

2/10 Lars Eliasson i Nissbo + Karin Jöransdotter i Skepparberget.

Lars Byrilsson från Lernbo + Karin Halfvarsdotter i Grufriset.

Matts Hansson i Räfvåla + Hustru Elisabet Olsdotter i Wästansjö.

9/10 Oloff Olsson i Sjöwad + Kerstin Nilsdotter i Norrgowik.

Erik Jönsson i Räfsnäs + Karin Nilsdotter i Norrgowik.

30/10 Matts, Hans Pers Smedens i Wästansjö + Brita Michelsdotter vid Uffberget.

Erik Biörsson i Wästansjö + Elisabet, Per Ols dotter i Botåker.

Erik Persson i Botåker + Elisabet, Hans Nils oä dotter i Västansjö.

6/11 Hans Nilsson i Norrbo + Brita Ersdotter i Rönnäs.

Widich Persson i Stensbo + Brita Persdotter på Heden.

Mårten Hansson i Grötänge + Elisabet Mattsdotter i Sandvika.

13/11 Lars Jönsson i Jägarnäs + Hustru Brita Nilsdotter i Sunnansjö.

Lars Andersson i Norrbo + Karin Larsdotter i Sörgowik.

Johan Mattsson i Gonäs + Karin Nilsdotter i Sunnansjö.

Lars, Erik Tols i Wästansjö + Barbro , Matts Mårtens i Sunnansjö.

20/11 Oloff Ersson i Norrbo + Marit, Per Bullers.

Per Johansson Skomakare i Sunnansjö + Karin Jonsdotter i Sunnansjö.

Per Andersson Skomakare och Karin Andersdotter på Heden.

Anders Nilsson Stake + Margta Persdotter i Kyrkobyn.

1682 15/1 Erik Andersson i Kyrkobyn + Margreta Ingilsdotter i Laxsjön.

Samuel Persson i Grufriset + Kersti Persdotter i Persbo.

20/4 Per Abramsson från Nåås och Norbeck + Brita Ersdotter i Bomersbo.

2/7 Matts Nilsson i Sandviken + Brita Johansdotter i Sunnansjö.

9/7 Oloff Ersson från Sala socken + Kari Marcusdotter från Knipeberget i Norrberke.

3/9 Erik Mattsson från Järna socken + Hustru Sara Ersdotter i Rämen.

24/9 Lars Olsson i Persbo + Elisabet Hansdotter ibidem.

29/9 Anders Esbiörsson i Enkullen + Kerstin Ersdotter i Rämshyttan.

8/10 Erik Nilsson Frisk + Hustru Karin Deyn på Lodwika Gård.

Erik Johansson från Nyabruket + Elisabet Nilsdotter i Enkullen.

Per Jöransson i Skepparberget + Sigre Nilsdotter i Brunswiken.

Oloff, Lars Ols i Wästansjö + Margreta Mattsdotter i Saxberget.

15/10 Samuel Jönsson i Sörgowik + Karin Danielsdotter ibidem.

29/10 Hans, Hans Esbiörs i Rossa + Kerstin Ersdotter från Diupbo i Ramnäs.

Last edit 6 months ago by Grangärde
15
Complete

15

1682 29/10 Matts Olsson i Stensbo + Kerstin Ersdotter i Norrbo.

1/11 Matts Olsson vid Uffberget + Anna, Matts Ols i Rossa.

Oluff Ersson i Botåker + Karin Hansdotter i Wästansjö.

5/11 Erik Persson Bokhållare vid Krabbsjön + Kerstin Danielsdotter från Säter.

Johan Pålsson Bokhållare vid Laxsjön + Brita Olsdotter ibidem.

Hans Olsson i Laxsjön + Karin Mattsdotter i Ammesberg i Tuna.

Hans Larsson i Wästansjö + Karin Ersdotter i Biörnhyttan.

Erik Ersson i Wästansjö + Marina Persdotter i Forstäppan.

Nils Ersson i Wästansjö + Brita, Per Ers dotter i Wästansjö.

12/12 Lars Olsson i Gärde + Kerstin Persdotter i Sunnansjö.

Jonas Olsson Fyr i Östanmyra + Kerstin Ersdotter ibidem.

3/12 Hans Andersson i Persbo + Karin Persdotter i Skepparberget.

19/11 Peder Olsson i Rossa + Kerstin Eliadotter i Landforsen.

28/12 Anders Henniksson i Persbo + Elisabet, Hans Jöns vid Åån i Gonäs.

Lars Ersson i Sunnansjö + Karin Persdotter i Broby.

1683 6/1 Hans, Per Hans i Lanforsen + Kerstin Larsdotter i Sörgowik.

11/2 Hans, Per Hans i Östansbo + Brita Olsdotter från Skinnskatteberg.

6/5 Jöns Jonsson Facht + Margreta Hansdotter i Wästansjö.

27/5 Per Olsson i Laxsjön + Hustru Kerstin, salige Knut Hinders i Hästberg i Tuna socken.

17/6 Erik Ersson i Sunnansjö + Margreta Mårtensdotter ibidem.

15/7 Lars Staffansson i Räfvåla + Margta Olsdotter ibidem.

22/7 Anders Hindersson i Norrjörken + Elisabet Halfvarsdotter i Heden.

29/7 Hans Mattsson från Säter + Hustru Sara, Olof Lars dotter i Norrbo.

12/8 Hans Ersson i Lågnäs + Karin Olsdotter från Hede i Tuna.

9/9 Jöns Skäring från Christinehamn + Karin Jönsdotter i Notgården.

7/10 Hans Jöransson i Starbo /Jöran Matts i Skepparberget/ + Elisabet Nilsdotter i Brunswik.

Erik Bengtsson i Klensbyttan + Karin Nilsdotter i Brunswik.

30/9 Hans Jonsson född i Saxe i Sörberke + Karin Ingilsdotter i Laxsjön.

21/10 Per Mattsson i Rossa + Kari Nilsdotter från Sollerön i Mora.

4/11 Erik Larsson Klockare + Elisabet Larsdotter i Kyrkobyn.

Anders, Per Ers på Heden + Elisabet, Anders Ers vid Rämen.

11/11 Pär Larsson i Botgärde + Hustru Elisabet, salige Jon Lars i Wästansjö.

Pär Larsson Skomakare i Wästansjö + Elisabet Olsdotter i Gärde.

Lars Olsson i Norrbo + Kersti, Hans Esbiörs i Rossa.

18/11 Erik, Per Ers i Wästansjö + Ingre, Per Ols Ryttares i Kyrkobyn.

Nils Ersson i Bommesbo + Kerstin Larsdotter i Persbo.

25/11 Oloff Nilsson i Wästansjö + Hustru Karin Olsdotter, salig Matts Ingels i Wästansjö.

Lars Andersson dumben i Sunnansjö + Brita Hansdotter från Selnäs i Tuna.

2/12 Erik Olsson i Prästhyttan + Elisabet Nilsdotter i Gonäs.

VIGSELBOKEN. 1684 — 1733, C:2.

1684 19/5 Per Olofsson på Holen + Brita Larsdotter i Wästansjö.

15/6 Mårten Hansson i Sunnansjö + Anna Ersdotter ibidem.

Per Hansson i Wästansjö + Maria Jönsdotter ibidem.

24/6 Jöns Eliasson + Kerstin Olsdotter i Sörgowik.

29/6 Lars Persson i Marnäs + Elisabet Johansdotter i Sörgowik.

22/6 Mattes Halfvarsson i Rossa + Elisabet Jöransdotter i Skeppmora.

2/7 Erik Mattsson i Sunnansjö + Karin Eliadotter ibidem.

Elias Eliasson + Elisabet Mattsdotter i Sunnansjö.

25/7 Per Larsson på Holen + Kersti Esbiörsdotter i Rossa.

27/7 Jöran Emanuelsson i Lodwika + Kersti Mattsdotter i Enkullen.

24/8 Erik, Olof Thomes i Enkullen + Rebecka Ersdotter ibidem.

21/9 Jöns Hansson i Nissbo + Brita Jöransdotter i Skeppmora.

5/10 Lars Eliasson i Nissbo + Anna Mattsdotter i Gonäs.

Samil Jonsson i Räfvåla + Kari Larsdotter i Skeppmora.

Anders Johansson från Nybruket + Karin Nilsdotter i Enkullen.

12/10 Hans Persson på Holen + Karin Johansdotter i Sunnansjö.

Jon Halvarsson i Ästanmyra + Brita Larsdotter från Wästansjö i Norrberke.

Last edit 6 months ago by Grangärde
Displaying pages 11 - 15 of 39 in total