Vigda i Grangärde 1628-1725

ReadAboutContentsHelp
Vigda i Grangärde socken från 1628 till 1725. Avskrifter har gjorts av Kjell Vadfors (1933-2020) baserat på Grangärde kyrkoarkiv volym C:1 fol. 121r-137v (1628-1684) och C:2 fol. 92r-112v (1684-1733) på landsarkivet i Uppsala (ULA).

Pages

16
Complete

16

1684 19/10 Erik Ersson i Östanmyra + Hustru Karin Johansdotter i Nääs och Norrberke socken.

Lars Andersson Maal + Kari Halfvarsdotter i Östanmyra.

9/11 Erik Widiksson Skarp + Margta Hansdotter i Wästansjö.

Jöns Svensson Facht + Margreta Hansdotter i Wästansjö.

Peder Buller i Norrbo + Anna Hansdotter i Slogberget.

Christian Jonsson i Hellsjön + Kerstin Nilsdotter i Gonäs.

28/12 Lars Mattsson i Norrbo + Karin Hansdotter i Wästansjö.

Peder Olsson i Wästansjö + Marit Mattsdotter i Räfvåla.

1685 1/1 Oloff Halfvarsson Corpral vid Uffberget + Hustru Sara Mattsdotter från Gagne Socken.

21/4 Erik, Lars Skomars i Wästansjö + Kerstin Olsdotter, Isak Olles i Kyrkobyn.

8/6 Johan Cornelisson från Flenen + Malin Eskilsdotter i Kullen.

21/6 Erik Persson från Ramnäs + Margreta Hansdotter i Persbo.

5/7 Lars Hansson vid Åån + Elisabet, Per Daniels i Norrgowik.

27/9 Hindrich Larsson+ Kerstin Hansdotter i Nootbo.

29/9 Arfvid Nilsson i Norrgowik + Anna Andersdotter i Digerwåla.

16/10 Johan, Adrians i Sörgowik + Karin Samuelsdotter ibidem.

Lars Hansson Klensmed från Orrebacken i Nya Kopparberget + (?).

Peder Widiksson i Persbo + Brita. Eliadotter.

25/10 Peder Ersson från Hellsjön + Brita Olsdotter i Rossa.

1/11 Oloff Ersson i Stensbo + Kerstin Andersdotter i Gärdsveden.

15/11 Oloff Persson i Backgården + Marit Mattsdotter i Rossa.

Jacob Ersson från Solberga i Tuna + Anna Persdotter på Holen.

Erik, Per Matts i Norrbo + Karin Ersdotter vid Rämen.

30/11 Petter, Johan Pers i Sunnansjö + Hustru Kari, salige Anders i Orrnäs.

28/12 Anders Persson Bergsoldat i Nåås + Margreta Andersdotter i Kyrkobyn.

Erik Larsson i Botgärde + Ingre Larsdotter i Norrbo.

1686 7/2 Erik Ersson i Botåker + Hustru Elisabet Andersdotter i Broby.

21/2 Erik Ersson i Gonäs + Sigre Hansdotter ifrån Helsingland.

11/4 Lars Larsson Stadig + Kerstin Halfvarsdotter i Wästansjö.

13/6 Johannes Tillaus + jungfru Maria Fahlander.

20/6 Erik Jonsson i Räfvåla + Anna Andersdotter ibidem.

10/10 Erik Hansson i Räfvåla + Anna Jonsdotter i Sunnansjö.

Alexander Månsson från Krabsiön och Renbergs (?) sochen i Sörmland + Anna Persdotter från Elfdaal.

24/10 Göstaf Andersson i Kyrkobyn + Karin Nilsdotter från Grytnäs sochn.

Halfvar Andersson från Grufberget i Norrbärke + Kerstin Persdotter i Norrbo.

Matts Svensson i Norrbo + Brita, Erik Halfvars i Norrbo.

Hans Olsson i Botåker + Marit Eriksdotter i Lågnäs.

Per Danielsson från Kölnäs i Norrbärke + Elisabet Jönsdotter i Sörgowik.

31/10 Hindrik Andersson i Håberget i Nås + Elisabet Persdotter i Nitten.

1/11 Pär Larsson från Snöån + Sara, Adrians i Sörgowik.

Jonas Halfvarsson i Marnäs + Kerstin, Adrians i Sörgowik.

7/11 Matts Ersson från Bråfall + Brita, Anders Lars Hammarsmeds vid Stenberg.

Jöran Hansson i Rossa + Brita, Hans Pers, Smedens i Wästansjö.

Olof Ersson i Norrbo + Sara Hansdotter i Wästansjö.

14/11 Per Larsson i Kyrkobyn + Karin Persdotter i Landforsen.

Johan Jönsson i Wästansjö + Kerstin Ersdotter i Lågnäs.

Pär Hansson i Rossa + Brita, Erik Halfvars på Holen.

28/12 Olof Pedersson i Broby + Barbro Larsdotter i Grötänge.

Anders Persson i Broby + Karin Larsdotter i Kyrkobyn.

Olof Olsson i Botåker + Elisabet Persdotter i Broby.

Samuel Olsson i Wästansjö + Elisabet Nilsdotter i Sandviken.

Last edit 6 months ago by Grangärde
17
Complete

17

1687 30/1 Erland Hansson i Jälsåsen + Ingre Clasdotter i Räfvåla.

Peder Persson i Brynsjöberget + Karin Persdotter i Kraftsen i Nås.

6/2 Lars Andersson i Norrbo + Margreta, Hans Pers Sporens i Slogberget.

Anders Hansson vid Enkullen + Karin Johansdotter ibidem.

8/5 Erik Jönsson i Jägernäs + Anna Samuelsdotter i Gonäs.

22/5 Lars Persson i Järpberget + Hustru Marina från Biörnhyttan.

Lars Persson från Yxen + Kersti Johansdotter i Finnbacken, Norrbärke.

26/6 Lars Olsson i Persbo + Sara, Per Daniels i Norrgowik.

Hans Hansson i Slogberget + Susanna, Per Daniels i Norrgowik.

Pär Jönsson i Jägernäs + Kerstin Widichsdotter i Knutsbo.

Samuel Johansson i Harnäs + Karin Widichsdotter i Knutsbo.

10/7 Hans Johansson i Enkullen + Sara, Erik Wellams i Helsiön.

Jacob Christophersson från Svarthyttan + Kari, Olof Bengts i Enkullen.

24/7 Pär Nilsson /Nils Hans/ i Wästansjö + Elisabet, Matts Anderssons dotter i Enkullen.

Lars Hansson i Slogberget + Brita, Mats Anders i Enkullen.

2/10 Erik Olsson i Helsiön + Kari Andersdotter i Enkullen.

16/10 Erik And. Smed från Säter + Margreta Jöransdotter i Sketemoren.

10/10 Olof Mattsson i Stensbo + Marit Johansdotter i Sunnansjö.

Peder Eriksson i Stensbo + Elisabet Olofsdotter i Rönäs.

Johan Danielsson i Sörgowik + Marit Persdotter i Stensbo.

2/11 Erik Andersson på Heden + Elisabet Andersdotter från Gagne.

Lars Larsson i Kyrkobyn + Kerstin Andersdotter i Norrbo.

6/11 Pär Larsson i Sunnansjö + Kari Larsdotter från Sörgowik.

Olof, Halfvar Jons i Kyrkobyn + Kari Matsdotter ibidem.

Lars, Per Werniks i Sunnansjö + Elisabet, Lars Johans ibidem.

13/11 Nils Olsson i Wästansjö + Ingre, Nils Jons i Wästansjö.

Johan Johansson i Räfvåla + Kari Eriksdotter i Östanmyra.

20/11 Samuel Mickilsson från Helsiön i Norrbärke + Elisabet Bertilsdotter i Helsiön.

1688 8/1 Lars Olofsson /Olof Skomars son/ + Elisabet Persdotter i Lanforsen.

26/2 Anders Jonsson från Tolsbo i Tuna + Hustru Kari Andersdotter, salig Anders Matts i Morberg.

29/4 Hans Olsson i Botåker + Brita Persdotter i Wästansjö.

6/6 Anders, Olof Jörans i Hesteberget + Karin Larsdotter ifrån Hagen i Norrbärke.

17/6 Olof Johansson (Tun-Johan) ifrån Krabbsjön + Elisabet Andersdotter i Digerwåla.

24/6 Nils Nilsson i Brunswik + Brita Bengtsdotter i Klenshyttan.

Anders Persson i Persbo + Karin Johansdotter från Harnäs.

Lars Johansson ifrån Harnäs + Elisabet Persdotter i Persbo.

2/7 Erik Olsson i Wästansjö + Karin Hansdotter ibidem.

8/7 Samuel Mattsson i Gonäs + Elisabet, Matts Ers i Gonäs.

23/9 Jonas Persson från Skepparberget + Karin Olsdotter i Lanforsen.

30/9 Anders Christophersson Kart + Hustru Karin Adriansdotter, salig Benjamin Nilssons i Lorsberga.

Johan Larsson från Hagen i Norrbärke + Catharina, Per Israels i Sörgowik.

7/10 Petter Jöransson i Skattlösa + Karin Johansdotter i Långmyra.

14/10 Peder Persson från Gruffberget + Hustru Karin Widichs i Knutsbo.

Pål Pålsson från Nya Kopparb. + Anna, Per Hans i Skepparberg.

28/10 Hans Persson i Nissbo + Elisabet Bengtsdotter i Enkullen.

Anders Knutsson Bråttom, soldat vid Laxsjön + Brita Olsdotter ibidem.

Per Persson i Backgålen + Kari Michilsdotter från Helsiön.

1/11 Per Ersson i Norrbo + Barbro Olsdotter i Forstäppan.

Olof Mattsson i Norrbo + Anna Knutsdotter i Gagnefs byn.

11/11 Anders Persson i Botåker + Marit Larsdotter i Botgiäle.

Matts Persson i Botåker + Kersti, Hans Nils i Wästansjö.

18/11 Erik Olsson i Prästhytta + Hustru Kerstin, salige Hans Mårtens i Räfvåla.

Erik Hansson i Grötänge + Kerstin Olsdotter i Giäle.

Erik Jonsson i Räfvåla + Brita, Erik Jöns i Saxberget.

Last edit 6 months ago by Grangärde
18
Complete

18

1689 6/1 Olof, Nils Matts i Sunnansjö + Karin Christophersdotter ibidem.

Jöns Hansson i Wästansjö + Hustru Dina Eskilsdotter från Lernbo.

24/2 Johan Pålsson från Selkerberget + Hustru Kari Knutsdotter i Jerpberget.

3/4 Erik Olofsson i Norrbo + Karin Olofsdotter i Norrbo.

7/4 Hans Ersson i Botåker + Karin, Hans Christophers i Botåsen.

Hans Hansson i Botåsen + Brita, Johan Orres i Botnäs.

27/5 Lars Persson i Botgäle + Malin Jöransdotter i Skattlösa.

24/6 Anders Persson i Persbo + Elisabet Larsdotter i Persbo.

18/8 Erik Olsson i Norrgowik + Brita Persdotter i Persbo.

8/9 Lars Hansson från Hagge + Brita Halfvarsdotter i Klenshyttan.

22/9 Per Hansson i Helsiön + Elisabet Carlsdotter ibidem.

Lars Hansson i Klenshyttan + Kerstin Olsdotter från Asbo.

29/9 Hans Erlandsson + Marit, Per Tomes i Räfvåla.

Hindrich Jönsson vid Biörnhyttan + Sara Erlandsdotter i Jälsåsen.

6/10 Nils Olsson från Grufriset + Brita Andersdotter från Sörmland.

Jöran Hansson från Helsiön + Ella Mattsdotter från Enkullen.

Per Andersson från Nya Bruket + Malin Mattsdotter från Enkullen.

20/10 Erik Nilsson från Clemetsbo i Grufriset + Margreta Danielsdotter från Hedemora.

1/11 Johan Andersson i Räfvåla + Hustru Margreta, salige Lars Staffans ibidem.

Lars Persson i Wästansjö + Marit Persdotter i Botåker.

Erik Ersson i Räfvåla + Anna Eriksdotter i Laxsjön.

3/12 Erik Olsson i Enkullen + Brita Bertilsdotter i Helsiön.

10/12 Lars Larsson Näfve + Elisabet, Per Pers i Räfvåla.

Erik Persson + Anna, Lars Johanssons i Sunnansjö.

1690 1/1 Matts, Per Ers i Wästansjö + Kerstin, Peder Matts på Holen.

24/2 Lars Mattsson i Kyrkobyn + Kersti Eliadotter i Rossa.

2/3 Erik Hansson i Wästansjö + Kersti Ersdotter i Sunnansjö.

1/6 Anders Andersson från Hedemora + Margta Hansdotter i Klenshyttan.

24/6 Jonas Jönsson i Jägernäs + Malin Ersdotter i Gillermarken.

Anders, Hans Hänniks i Persbo + Cherstin Jonsdotter ibidem.

29/6 Erik, Per Hänniks i Persbo + Margreta, Erik Pers i Norrgowik.

6/7 Hans Hansson i Wästansjö + Susanna, Länsman Olof Jörans i Hästberg.

29/9 Cnut Persson vid Nitten + Anna Larsdotter från Grythyttan.

Lars Andersson från Rämen + Kerstin Ersdotter från Bråfall.

5/10 Johan Nilsson Hammarsmed i Sunnansjö + Karin Hansdotter i Lågnäs.

Johan Persson från Yxen + Marit Marcusdotter från Långwasselheden.

12/10 Olof Ersson i Räfvåla + Karin, Per Tomas dotter ibidem.

2/11 Per Jonsson på Heden + Karin Eriksdotter i Norrbo.

Anders Larsson i Hegnan + Karin Andersdotter i Giälssveden.

16/11 Gilius Jönsson i Wästansjö + Margreta Larsdotter från Baggmarken.

Matts Widichsson i Sandwiken + Brita Mattsdotter ibidem.

23/11 Lars Larsson Stadig i Wästansjö + Marit Larsdotter i Botåker.

1691 11/1 Olof Larsson från Ekers sochn i Norrige + Hustru Elisabet Andersdotter, salig Erik Matts i Grötänge.

8/2 Hans Jonsson i Gonäs + Kerstin Larsdotter från Sketemoren.

/5 Hans Ersson i Laxsjön + Kerstin Ersdotter ibidem.

21/6 Anders Larsson Snickare i Giärde + Hustru Kari, salige Olof Pers i Rossa.

Jöns Johansson i Långmyra + Kari Pålsdotter från Selkerberget.

24/6 Matts Andersson vid Ufberget + Karin Halfvarsdotter i Wästansjö.

28/6 Lars, Lars Jöns i Gonäs + Kersti Halfvarsdotter i Persbo.

Widich Olsson i Norrgowik + Sara Larsdotter i Gonäs.

29/6 Olof Ersson i Wästansjö + Brita, Olof Nils dotter i Wästansjö.

27/9 Lars Nilsson från Onswi sochn + Brita Jonsdotter från Tyne (?) i Nåås sochn.

29/9 Erik Persson från Räfsnäs + Karin Persdotter i Östansbo.

Samuel Larsson i Gonäs + Brita Persdotter i Östansbo.

Carl Carlsson från Smebacken + Elisabet, Hans Nils dotter.

4/10 Matts Christophersson från Swarthyttan + Karin Hansdotter från Morberget.

Last edit 6 months ago by Grangärde
19
Complete

19

1691 11/10 Olof Halfvarsson från Österbo i Norrbärke + Kari Andersdotter från Digerwåla.

Halfvar Olsson i Sketemoren + Elisabet Hansdotter i Klenshyttan.

18/10 Samuel Mattsson i Sandwiken + Brita Eriksdotter i Wästansjö.

Erik Olsson + Kerstin Johansdotter i Prästhyttan.

Erik Ersson i Norrbo + Kari Johansdotter i Prästhyttan.

Erik Mattsson i Saxberg + Kari Larsdotter i Wästansjö.

25/10 Nils Olsson i Forstäppan + Karin, Johan Pers i Sunnansjö.

Pär Pärsson i Wargäle + Karin Johansdotter i Räfvåla.

8/11 Anders Larsson i Persbo + Elisabet Pärsdotter i Skepparberget.

15/11 Nils Ersson Hammarsmed från Hage i Norrbärke + Hustru Marta, Per Olsson Ryttares i Kyrkobyn.

Hans Persson Buller i Norrbo + Margta, Matts Hans i Norrbo.

Matts Mattsson i Skattlösa + Elisabet, Erich Zachrissons i Hellefallet och Gagnefs sochn.

Lars Ersson i Norrbo + Kersti Mattsdotter i Norrbo.

22/12 Erik Jonsson i Östanmyra + Karin Larsdotter i Sunnansjö.

28/12 Anders Olsson från Köping + Clara Persdotter i Lannforsen.

1692 26/6 Lars Bertilsson + Sara Hansdotter i Helsiön.

Olof Bengtsson + Ingri Bertilsdotter i Helsiön.

3/7 Jöran Olsson i Hesteberget + Malin, Per Starks i Laxsjön.

15/9 Lars, Pär Henniks i Persbo + Hustru Brita Bengtsdotter i Brunswik.

29/9 Lars Larsson från Frysdal + Elisabet Michilsdotter i Helsiön.

2/10 Anders Johansson från Wästansjö i Norrbärke + Anna Mattsdotter i Enkullen.

Päder Mattsson i Skattlösa + Margta Nilsdotter i Abborrberget.

Lars Ersson vid Laxsjön + Karin, Per Lars i Laxsjön.

16/10 Hans Hansson från Helsiön + Barbro, Per Tomes i Räfvåla.

23/10 Pär, Anders Ols i Broby + Hustru Karin Widichsdotter, salig Matts Jöres vid Rämen.

Abram, Per Hans i Östansbo + Kerstin, Anders Ols i Broby.

Matts Nilsson i Norrbo + Cherstin, Olof Bullers i Norrbo.

30/10 Frans, Nils Nils i Wästansjö + Kerstin, Johan Orres i Botnäs.

Johan, Jon Ers i Sunnansjö + Brita, Per Lars i Botgäle.

Olof Jarl, Jöns Sherings tienare + Karin, Lars Rases i Enkullen.

Hans Jönsson i Pärsbo + Maria Sheringsdotter.

13/11 Olof Halfvarsson i Rossa + Karin, Erik Klockars i Kyrkobyn.

Olof Persson på Holen + Karin, Matts Lars i Stensbo.

1693 19/2 Nils Knutsson vid Nitten + Margta Andersdotter från Rönberget i Ny Bruket.

22/1 Matts Ersson från Helsiön + Kersti Eriksdotter från Tuna sochn.

26/3 Erik Mattsson i Morberget + Hustru Malin Jacobsdotter från Laxsjön.

27/8 Jöns Eliasson i Sörgowik + Hustru Sara Olofsdotter ibidem.

17/9 Olof, Hans Hans i Persbo + Rebecka Widichsdotter i Lorsberga.

24/9 Johan, Olof Hans i Klenshyttan + Kerstin, Pehr Arfves ibidem.

Erik, Halfvar Widichs i Persbo + Kerstin Gabrielsdotter ibidem.

1/10 Lars Jönsson i Långmyra + Karin Ersdotter ibidem.

Jon Persson i Botgäle + Kari, Saxhytt-Olofs dotter i Norrbo.

Erik Mattsson från Grythytte sochen + Anna Marcusdotter från Långwasselheden.

8/10 Daniel Hans Finn-Spores från Enkullen + Margreta, Erik Matts i Grötänge.

23/10 Olof Erichsson i Lågnäs + Karin Staffansdotter i Enkullen.

1/11 Johan Ersson i Biörnhytta + Kersti, Anders Ols i Räfvåla.

5/11 Pär Larsson i Marnäs + Brita Jacobsdotter i Nissbo.

12/11 Olof Persson Oreda + Kersti Hansdotter i Rossa.

19/11 Jon Carlsson vid Klenshytta + Sara Samuelsdotter i Grufberget.

30/11 Erik, Staffan Skarps oächta son i Sunnansjö + Karin, Hans Esbiörns i Rossa.

Last edit 6 months ago by Grangärde
20
Complete

20

1693 26/12 Mårten Eriksson vid Nitten + Marit Jöransdotter vid Skattlösa.

28/12 Per Olsson (Isaks Olles) i Kyrkobyn + Sara Pehrsdotter, Pehr Starks i Laxsjön.

1694 6/1 Olof Hansson från Rista i Gagnef + Brita Persdotter i Laxsjön.

4/3 Anders Torstensson Skräddar + Anna, Erik Skräddares i Helsiön.

10/6 Johan Larsson Borgare vid Sala + Maria Adriansdotter i Sörgowik.

Daniel Andersson Knas + Karin Pärsdotter på Holen.

17/6 Samil Abramsson vid Enkullen + Elisabet, Erik Tunkarls i Lågnäs.

Pär, Erik Tunkarls i Lågnäs + Brita Abramsdotter i Enkullen.

2/9 Erik Jacobsson i Enkullen + Maria Bertilsdotter ibidem.

Hans Mårtensson från Norbo i Tuna + Ingebor Eriksdotter i Rämshyttan.

16/9 Lars Olsson i Enkullen + Sara Mattsdotter ibidem.

23/9 Erik Johansson i Sundet och Norrbärke + Anna, Samil Larssons i Ludwika.

8/7 Lars Andersson från Snöån + Cherstin, Lars Ols i Persbo.

7/10 Olof Widichsson Gästgifvare + Anna Jacobsdotter från Falun.

Johan Andersson Stake på Heden + Kerstin Eriksdottsr i Knutsbo.

14/10 Jöran, Per Starks i Laxsjön + Margreta Eriksdotter från Solberga i Tuna.

l4/10 Anders Persson i Sörgowik (Adrians förre måg) + Elisabet Danielsdotter i Sörgowik.

28/10 Johan Andersson Körare vid Lodwika Bruk + Elisabet Hansdotter från Helsiö.

Hans Ersson i Sunnansjö + Elisabet Ersdotter (Erik Erik Jons ibidem) (sic!).

Nils Persson i Norrgowik + Kerstin Olsdotter på Holen.

Erik Olsson på Holen + Elisabet, Nils Jons i Wästansjö.

11/11 Olof Ersson från Norrbärke + Barbro Widichsdotter i Kyrkobyn.

Pär Nilsson från Skäret i Norrbärke + Johanna Jacobsdotter från Gunnilbo sochen.

Hans Andersson på Heden + Kari Biörsdotter i Wästansjö.

Mathias Persson från Gonäs + Barbro Hansdotter i Wästansjö.

Nils Ersson i Persbo + Elisabet Ersdotter från Kiälwik.

Olof Andersson + Malin Larsdotter från Hagge.

18/11 Erik Nilsson från Jänsen + Kari, Petter Sefffeds i Skattlösa.

Johan Mattsson i Morberget + Elisabet Hansdotter i Rossa.

30/11 Matts Hemmingsson från Grufberget + Kari Larsdotter i Gonäs.

28/12 Oloff Andersson i Persbo + Hustru Kari, Samil Ols ibidem.

1695 27/1 Erich Pärsson från Julsiö sochn + Brita Jöransdotter i Rossa.

2/5 Jon Nilsson i Wästansjö + Margreta Erichsdotter ibidem.

9/6 (?) Erich Andersson Facht + Kerstin Olofsdotter i Grötänge.

Jöran Larsson frän Klenshyttan + Elisabet Olofsdotter i Grötänge.

30/6 Johan Olofsson i Sunnansjö + Brita Pärsdotter i Stensbo.

Pär Pärsson i Pärsbo + Karin Andersdotter i Pärsbo.

7/7 Olof Erichsson i Kyrkobyn + Brita Halfvarsdotter ibidem.

11/9 Pär Andersson Skomakare på Heden + Elisabet Hansdotter i Wahlgäle.

Mårten Pärsson i Ufberget + Anna Pärsdotter i Wahlgäle.

13/10 Jon Pärsson från Biörbo + Margreta Halfvarsdotter i Wästansjö.

Jöran Jöransson från Morberget + Kerstin Andersdotter i Digerwåhla.

20/10 Pär Jönsson från Pärsbo + Anna Olofsdotter i Rossa.

Pär Andersson från Järna + Cherstin Mattsdotter i Hästberget.

Samuel Pärsson i Hästberget + Malin Andersdotter från Tuna.

Hans Danielsson från Helsiön + Karin Olofsdotter i Gonäs.

28/10 Lars Ersson i Gillermarken + Brita Jönsdotter i Jägarnäs.

1 /11 Pär Carlsson Smeddräng + Karin Erichsdotter på Lodwika Bruk.

3/11 Erich Johansson i Krabbsjön + Sigrid Erichsdotter från Norrbärke.

10/11 Lars Pärsson i Wästansjö + Karin Olofsdotter i Norrbo.

17/11 Olof Pärsson vid Bergsbo + Marja Elofsdotter Norstrandh.

Last edit 6 months ago by Grangärde
Displaying pages 16 - 20 of 39 in total